Vairākas uz Rokytnice nad Jizerou 31.12.2016 šāvienu tikai dažas dienas pirms sniega .......

Rokytnice(německyRochlitz) ir pilsētas un kalnu kūrorts rietumu milzu kalnos. Atrodas Liberecas reģionā Semily rajonā, garenas ielejas Huťský plūsmā starp kalni masīvos apsardzes (782 m) Velna Mountain (1022 m) un Lisa Hora (1344 m) un gar kreiso (austrumos) krastā Jizera. Viņš dzīvo šeitaptuveni 2 700iedzīvotāju skaits.

Město v údolí Huťského potoka, kur atrodas zloženo kolem roku 1574 jako sklářská osada. První obyvatelé se zde živili těžbou dřeva, mědi, stříbra a olova. V roce 1625 nechal zdejší ložiska prozkoumat Albrecht z Valdštejna, kter zároveň zlepšil Životní podmínky zdejších horníků. Po Valdštejnově smrti význam dolů opět upadá. Od té doby sevi až do 20.století zdejší obyvatelstvo snažilo hornickou činnost obnovit, alus nikdy se Džimu již nepodařilo. Od vzniku města se rozvíjí také v oblasti tradiční sklářství. Es po třicetileté válce byli občané Rokytnice většinou protestantského vyznání, z čehož plynuly ne zcela úspěšné snahy o rekatolizaci. V 18. století docházelo ve městě ke vzpourám poddanstva. V tomto období byly založeny první textilní podniky. Rozvoji průmyslu napomohla také výstavba Železniční trati Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou, která byla darīt provozu uvedena v roce 1899. Parasti 1903 ir izveidots, lai izveidotu jaunu vietni, kas atveras 70. letech rekonstrukcí. Po 2. světové válce odsunu německy mluvících obyvatel dochází k rozvoji turistického ruchu ve městě i okolí.

Území

Celkem zahrnuje čtyři katastrální zemzemi: Dolní Rokytnice, Horní Rokytnice nad Jizerou, Rokytno v Krkonoších a Františkov v Krkonoších. Z evidenčního hlediska se v rámci Dolní Rokytnice Navíc rozlišují ještě místní části Hleďsebe, Hranice a Studenov.

Katastrální území Dolní Rokytnice ve městě Rokytnice nad Jizerou zahrnuje kromě vlastní Dolní Rokytnice ještě sídelní celky Hleďsebe, Studenov, Liščí Díra, Hranice, Vilémov, Letní Strana, Zimní Strana, Malá Rokytnice. Na Jihozápadě do něj spadá vrch Stráž. Vai Dolní Rokytnice patří un kostel svatého Michaela archanděla.

Hranice mezi Dolní a Horní Rokytnicí probíhá náměstím před radnicí: většina plochy náměstí patří do Dolní Rokytnice, radnice s obchodním domem však již patří do Horní Rokytnice.

Katastrální území Horní Rokytnice nad Jizerou zahrnuje kromě vlastní Horní Rokytnice ještě sídelní celky Horní Ves, Horní Kout, Zákoutí, Hrušov a Horní Domky. Na hlavní silnici je vymezeno na západě náměstím s radnicí, na východní straně končí nedaleko za Horním náměstím autobusovým nádražím (hřiště již patří k Rokytnu). Na Jihu do něj patří celý Sachrův hřeben, na severozápadě apgabals Na skalkách a Kostelní vrch.

Katastrální území Rokytno v Krkonoších zahrnuje kromě vlastního Rokytna i sídelní celky Haj, V Rybníčkách, Světlanka, Dvoračky. Vai území dále patří Horní Cast údolí Huťského potoka včetně Huťského vodopádu, severozápadní úbočí Vlčího hřebene Pas území až k hlavnímu hřebeni Krkonoš: Lysá hora, Rikijs Velká Mumlava Malá Mumlava včetně Malé části Mumlavy po soutoku (od Krakonošovy snídaně až k Usti Vosecké strouhy ), Vosecká bouda a vrch Tvarožník; na hřebeni v oklí vrchu SokolníkuRokytno hraničí s Polskem.

Katastrální území Františkov / Krkonoších zahrnuje osadu Františkov, ležící jižně od Sachrova hřebene, a pás území východně od osady až k vrcholu Vlčího hřebene.

dāvana

Za posledních 15 let došlo ve městě k mnoha citelným změnám. Byl vybudován obrovský lyžařský areál s 28 vleky a čtyřsedačkovou lanovkou na Lysou horu. Tato lanová dráha je jediná, která vede do I. zóny KRNAP. Visu 2006 lietu izskatīšana ir saistīta ar četršindikāciju lanovkā, jo tās ir Horní domky. Vede z parkoviště u Rokytky k chatě Lovčenka.

Doslo k velkému zvýšení ubytovací kapacity města. Būt kompletně vybudována nová náměstí (Horní náměstí a Dolní náměstí), kas atrodas lauku apvidū, kas atrodas lielā stilā un kvalitními službami. Tyto projekty ale velmi zvýšily zadluženost města, kvůli které dokonce městu hrozil i krach. Toto nebezpečí blo zažehnáno ar současné době patří Rokytnice nad Jizerou mezi naše nejatraktivnější střediska letní i zimní dovolené v Krkonoších. Veidojot pilsētu skolu, 2 matemātikas skolas, zvláštní škola un zdravotní středisko.

Ulice a náměstí městě nejsou pojmenovány: název se používá pouze pro nově vybudované Horní náměstí v Horní Rokytnici. Pro orientaci se používají názvy místních částí, případně i dílčích sídelních celků (například Letní Strana a Zimní Strana pro rozlišení stran údolí Huťského potoka v Dolní Rokytnici).


Pierakstieties savā kontā

 
×
Aizmirsāt informāciju?
×

Pieiet

daļa
GTranslate Please upgrade your plan for SSL support!
GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!